Zmiana w funkcjonowaniu sieci bezprzewodowej dla studentów

Informacja ważna do: Tue, 31/12/2019

Dział Obsługi i Eksploatacji przychylając się do sugestii użytkowników uczelnianej sieci bezprzewodowej informuje, że dnia 08.03.2016r wprowadza zmianę zasad korzystania z sieci eduroam.

Zgodnie z nowymi zasadami nie będzie konieczności zgłaszania czy rejestrowania przez studentów swoich urządzeń. Każde urządzenie podłączające się do sieci eduroam z wykorzystaniem osobistego certyfikatu uwierzytelniającego studenta PP domyślnie będzie miało dostęp do Internetu i większości podstawowych usług tam dostępnych. Rejestracja urządzeń będzie konieczna tylko w celu uzyskania na urządzeniu szerszych możliwości łączności.

W związku z powyższym z dniem wprowadzenia zmiany każde z urządzeń studentów będzie mogło łączyć się z siecią eduroam na jeden z dwóch sposobów:

  1. Sposób domyślny z wykorzystaniem niepublicznego adresu IP – urządzenie będzie łączyć się z siecią eduroam otrzymując niepubliczny adres IP. Dostępne są wówczas niemal wszystkie aplikacje webowe (dozwolona jest komunikacja na portach nr 80, 443, 465, 587, 993, 995). Jest to domyślny sposób nawiązywania łączności przewidziany dla większości urządzeń studenckich tzn. urządzeń, które nie będą rejestrowane w serwisie eZasoby albo będą zarejestrowane w serwisie eZasoby , ale nie będą wskazane aby łączyły się z wykorzystaniem publicznego adresu IP. Nie obowiązują żadne limity liczby urządzeń jakie użytkownik może jednocześnie podłączać do sieci eduroam w ten sposób.
  2. Sposób rozszerzony z wykorzystaniem publicznego adresu IP – aby móc łączyć się z siecią eduroam w ten sposób użytkownik musi zarejestrować urządzenie w serwisie eZasoby i oznaczyć je tam, jako urządzenie, które ma podłączać się do sieci eduroam z wykorzystaniem publicznego adresu IP. Dla takiego urządzenia dostępny jest wówczas znacznie szerszy zakres usług i portów, które wyszczególnione są tutaj. Każdy użytkownik może wybrać tylko jedno urządzenie, które będzie mogło łączyć się z siecią eduroam w rozszerzony sposób.

Zespół Działu Obsługi i Eksploatacji